Gyuri bácsi a bükki füvesember a csipkebogyóról
Lássuk,mit ír Gyuri bácsi a csipkebogyóról:
"Csipkerózsa
(Rosa canina)
A csipkerózsa latin neve kutyarózsát jelent, mert régen azt tartották, gyógyítható vele a veszettség. Egy görög legenda szerint eredetileg fehér volt a virága, de egyszer Aphrodité megsebezte magát a tüskéjével, és a vére rózsaszínűre festette a hófehér virágot.
Egyházi szimbólummá is vált: a csipkerózsa levelei alkotják a kelyhet, melyben Krisztus szent vére van. A rómaiak számára a csipkerózsa a dicsőség jelképe volt, csakúgy, mint a babérlevél.
A virág szirmai enyhe hashajtó hatással bírnak, levele hasfogó. A termésében, a csipkebogyóban sok C-vitamin van, ezért forrázni nem szabad, teáját 3-4 órás hideg áztatással készítsük!
Húgyhajtó hatású, vesehomokra és vesekő leválasztásra is használható. Kedvezően hat a cukorbetegségre, jó emésztésjavító. Immunerősítő hatása van, különösen ajánljuk stresszoldásra, dohányosoknak C-vitamin pótlásra.
A csipkemagban csak E-vitamin van, teája epekőoldó hatású, hólyagbántalmak ellen is nagyon jó. A csipkebogyóbor főleg idősebb korban kitűnő házi szer a hólyag és a vese rendszertelen működése ellen.
A termésből készíthet még lekvár, likőr, szörp. A lekvárhoz a csipkehúst használjuk, mag és szőr nélkül. A megtisztított, nyers csipkehúst turmixoljuk, majd azonos mennyiségű mézet vagy cukrot adunk hozzá, hűtőben tároljuk. Fontos téli C-vitamin forrás." forrás: gyorgytea.hu
Képek
